Színházak
Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat
Fazekas Mihály - Móricz Zsigmond - Bessenyei István †Ludas Matyi Szatmárban
- Ludas MatyiMarosszéki Tamás
- DöbrögiNagy Orbán
- ÉviBándi Johanna
- AnyóMéhes Kati
- KobakGaál Gyula
- FerkePoszet Nándor
- SzakácsnéKovács Éva
- SáraLászló ZitaGál Ágnes
- HajdúPéter Attila Zsolt
- TáncosSzarvas KárolySzarvas BotondGáti GáborKósa KrisztiánBelbe Sebastian Emil
- ZeneBertók BélaFejér KálmánMargit-Tamás TiborDula András
- FalusiBoda TiborFrumen GergőVarga Sándor
- FarsangosBoda TiborFrumen GergőVarga Sándor
- rendezőBessenyei István †
- díszlettervezőBaráth Csaba Attila
- jelmeztervezőSzabó Anna
- bábtervezőBaráth Csaba Attila
- dramaturgBessenyei Gedő István
- koreográfusNagy Orbán
- zenei vezetőFejér Kálmán
- ügyelőDobos KatiVarga Katalin
- súgóDobos KatiVarga Katalin
- rendezőasszisztensBessenyei Gedő István
Fazekas Mihály Lúdas Matyija minden elemében az autentikus népmeséken alapul, mesés fordulatai és nyelvezete révén szorosan igazodik e népművészeti műfajhoz. A történet középpontjában az eszes parasztlegény, Matyi áll. A furfangos, becsületes, ám kissé öntörvényű népmesei hőssel szinte az első találkozáskor könnyű azonosulni.
Fazekas alkotása alapján Móricz Zsigmond realista színpadi művet írt, és az eredeti történet szereplőinek sorát a női főhős, Éva és Kobak alakjával bővítette ki. Mivel Móricz a falu embereinek és vásári sokadalmainak a részletes rajzával kissé eltávolítja a történetet a mese világától, a mű megjelenésekor éles bírálatot kapott. A kritikák ellenére Móricz szerette volna színpadon látni művét, ezért többször is átdolgozta, finomította azt.
A klasszikus történetből Bessenyei István színész-rendező sajátos szövegkönyvet dolgozott ki, amelynek felhasználásával izgalmas és tartalmas előadást állított színpadra. A rendező megszűrte Móricz burjánzó szövegét, és elsősorban a mesei elemekre és játékosságra összpontosított, amelyet népzenei kísérettel tár a nézők elé.
Az előadásban komoly szerepet kap a szatmári néphagyomány, a helyi zene és néptánc, de szervesen beépül a történetbe a szatmári népi hiedelmek világa, és a tájegység sajátos nyelvezete is. Kerettörténetét egy Erdély-szerte ismert népi hagyomány, a bábuégetés adja. Egy falusi közösségben indul az előadás cselekménye, ahol a gonoszt megtestesítő bábut hordozzák körül, hogy a farsangi szokásoknak megfelelően szimbolikusan megsemmisítsék azt.
A Ludas Matyi-történetet egy hirtelen kirobbanó konfliktus idézi fel, amelyben testet ölt a jó és rossz erőit képviselő Ludas Matyi és Döbrögi alakja. A konfliktus körül kialakuló forgatagban a bábu Döbrögivé változik, a falu népe pedig eljátssza (megéli) a klasszikus történetet, melyben az egyszerű népi hős háromszor bünteti meg a hatalmaskodó földesurat. Végül a jó és rossz erői megbékélnek, a megszemélyesített gonosz pedig visszaminősül holt anyaggá, egyszerű bábuvá.
- Ludas Matyi Szatmárban (Partiumi Magyar Napok)
- Ludas Matyi Szatmárban
- Újra műsoron a Ludas Matyi Szatmárban
- Bérletes előadásként tekinthető meg a Ludas Matyi Szatmárban
- Ludas Matyi Szatmárban - újra jótékonysági céllal
- Jótékonysági előadás a daganatos gyermekekért
- Szabadelőadások hétvégéje a Harag György Társulatnál
- Ludas Matyi - minden korosztálynak
- Téli bérletszünet-szezon
2013. 02. 01.